Higiena jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej niemowląt i małych dzieci.
Rodzice często lekceważą zęby mleczne – „Po co sobie nimi zawracać głowę, skoro i tak wypadną?!” Nic bardziej mylnego, ponieważ
- pod nimi rozwijają się cały czas zęby stałe i istnieje ryzyko ich zainfekowania od zakażonych zębów mlecznych,
- istnieje ryzyko uszkodzenia zawiązka zęba stałego podczas ekstrakcji zęba mlecznego [w przypadku rozwiniętego zapalenia od nieleczonego zęba],
- wcześniejsza utrata zęba mlecznego powoduje zaniknięcie odpowiedniej szerokości przerwy między zębami t.j. miejsca w którym ma wyrosnąć nowy ząb stały, co wiąże się z późniejszą koniecznością korekty ortodontycznej.
Czyszczenie zębów należy rozpocząć z chwilą pojawienia się pierwszego ząbka.
Myjemy też miejsca na dziąsłach, gdzie zęby dopiero mają wyrosnąć. Dla niemowląt produkowane są specjalne szczoteczki z bardzo miękkim włosiem, oraz pasty bez fluoru. W wieku 2-3 lat używamy już szczoteczki miękkiej i pasty zgodnie z zalecanym wiekiem dziecka na opakowaniu.
Szczoteczki należy zmieniać najrzadziej co 3 miesiące.
Pastę z fluorem można wprowadzić od momentu, gdy maluch będzie potrafił wypluć jej resztki i wypłukać buzię wodą. Dzieje się to najwcześniej około 2 roku życia.
Aby skutecznie wyczyścić zęby szczotkowanie powinno trwać nie krócej niż 2 minuty!
Higiena jamy ustnej dzieci.
Dzieci mają uzębienie mieszane – pierwsze zęby stałe pojawiają się w wieku 6-7, a nieraz nawet 5.lat i aż do wieku nastoletniego w buzi są zęby i mleczne i stałe. Producenci past wyodrębniają tę grupę i dedykują uzębieniu mieszanemu specjalne pasty ze ściśle zaplanowaną ilością fluoru.
Szczotka– miękka , zmieniana min.raz na 3 m-ce.
Płyny do jamy ustnej- np.Listerine Smart Rinse- dla dzieci po 6.r.ż. bez cukru i alkoholu, za to z fluorkiem wzmacniającym zęby i redukującym próchnicę o 40% skuteczniej niż samo szczotkowanie [ wg materiałów firmy Listerine]. Płukanie- przez 30sekund płynem o objętości łyżki stołowej – ok.15ml starając się dokładnie wypłukać okolice między zębami.
Osoba dorosła powinna nadzorować i pomagać dziecku przy myciu zębów do 8.roku życia.
Higiena jamy ustnej nastolatków i dorosłych.
Szczotkowanie– min.2minuty, szczotką miękką lub średnią, z małą główką, po śniadaniu i kolacji, a także po obiedzie, jeśli istnieje taka możliwość. Szczotka wyrzucana po 3 miesiącach, lub wcześniej ,jak się zniszczy.
Taka szczotka już jest nie do użycia
NIE REZYGNUJ ZE SZCZOTKOWANIA, GDY DZIĄSŁA KRWAWIĄ. Jest to wczesny etap choroby dziąseł, która może być jeszcze zahamowana właśnie przez zintensyfikowanie działań higienizacyjnych!
Szczotką likwidujemy max.tylko 60 % płytki nazębnej, więc trzeba pamiętać też o płukaniu, nitkowaniu oraz czyszczeniu języka i policzków.
Nitkowanie- przynajmniej raz dziennie czyść przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici.
1.Oderwij ok 40cm nici i owiń ją sobie wokół palców środkowych lub wskazujących obu rąk.
2. Za pomocą kciuków i palców wskazującychwsuń nitkę delikatnie między zęby.
3.Wsuń ją pod dziąsło przy jednym z zębów na tyle głęboko, aby nie powodowało to bólu, czy nawet dyskomfortu, a następnie przesuń ruchem wymiatającym- ku przodowi i powierzchni żującej/ siecznej zęba. Zmień fragment nici.
4.Powtórz poprzedni etap w tej samej przestrzeni międzyzębowej, ale na powierzchni sąsiedniego zęba.
5.Postępuj tak z kolejnymi zębami przewijając nić na palcach, co powoduje czyszczenie każdej powierzchni czystym jej fragmentem.
Jeśli występują braki międzyzębowe, lub z powodu innej przyczyny zęby są rozsunięte, polecamy użycie szczoteczek międzyzębowych.
Płukanie- pół minuty objętością ok.20ml [tj.duża łyżka stołowa].
Każdorazowo po szczotkowaniu [i nitkowaniu] możemy płukać gotowymi płynami, które
1.redukują płytkę nazębną, oraz przyrost nowej,
2.jeśli mają fluor to wzmacniają i chronią szkliwo zębów,
3.redukują liczbę bakterii w jamie ustnej- sprzyjając zdrowiu zębów i dziąseł,
4.odświeżają oddech,
5. a niektóre , jak np.Listerine Total Care zapewniają utrzymanie naturalnej bieli zębów [wg ulotki producenta].
Zęby to tylko 24% jamy ustnej. Płyny dezynfekują, oczyszczają i odświeżają całą jamę ustną.
Czyszczenie języka- specjalną skrobaczką do języka, lub odwrotną stroną główki szczoteczki, jeśli posiada specjalne zagłębienia czy fałdy.
Wykałaczki –przekrój dobrej wykałaczki jest trójkątny, a powierzchnia lekko chropowata, co zwiększa jej czyszczące własności. Wykałaczki gastronomiczne, czyli gładkie i okrągłe w przekroju
mogą uszkadzać przyzębie, nie czyszcząc przy tym wcale powierzchni zęba.